W dniu 16 czerwca 2016 r. w Rybniku w Auli Centrum Kształcenia Inżynierów Politechniki Śląskiej w Rybniku odbyło się Zebranie Naukowe  Komisji  Energetyki Oddziału Polskiej Akademii Nauk w Katowicach. Współorganizatorem  spotkania było Przedsiębiorstwo Wodociągów i Kanalizacji Sp. z o.o. w Rybniku. Tematem zebrania była problematyka odnawialnych źródeł energii, ekonomiczne i technologiczne aspekty rozwoju energetyki odnawialnej oraz alternatywnych źródeł energii gwarantujących bezpieczeństwo i stabilność zasilania.
                Otwarcia konferencji dokonał prof. dr hab. Inż. Tadeusz Chmielniak - członek Polskiej Akademii Nauk. Uczestników przywitał również Prezes rybnickich wodociągów, dr inż. Janusz Karwot, który przedstawił zarys działalności PWiK Rybnik oraz kierunki rozwoju Spółki.
                W kolejnym wystąpieniu kierownik Oczyszczalni Ścieków w Rybniku - mgr Marzena Bernacka przedstawiła model wykorzystania biogazu w produkcji ciepła i energii elektrycznej zastosowany w Rybniku. Oprócz omówienia zasad i korzyści z funkcjonowania Układu Energetycznego - Kogeneracji w rybnickiej oczyszczalni prelegentka przedstawiła również kolejny innowacyjny projekt wdrożony w 2012 roku, a dotyczący pilotażowej instalacji biokonwersji osadów.
                Reprezentująca Laboratorium Wody i Ścieków PWiK Rybnik - mgr. Anna Tomas-Trybuś wygłosiła prelekcję na temat zasobów wodnych, a także jakości wody dostarczanej do odbiorców usług rybnickiego PWiK.
                Ostatnim  prelegentem  był  Dyrektor  Amec  Foster  Wheeler  Energia Polska Sp. z o.o. - mgr inż. Grzegorz Szastok, który przedstawił zgromadzonym koncepcje elastycznego rozwiązania dla sektora komunalnego i przemysłu w postaci kotłów wielopaliwowych.
                W przebiegu całego spotkania zebrani goście bardzo pozytywnie odnieśli się do działań PWiK Sp. z o.o. w Rybniku. Omówiono także dalsze zamierzenia co do formy wykorzystania alternatywnych źródeł energii, w tym ich bezpieczeństwa. Jednocześnie dyskutanci przypomnieli o problemie braku  strategii Polski w zakresie OZE , co znacznie ogranicza rozwój tej gałęzi energetyki.
                Po dyskusji  uczestnicy zebrania udali się na wizytę studyjną do Oczyszczalni Ścieków w Rybniku, gdzie mogli zobaczyć, jak w rzeczywistości przebiegają procesy związane z alternatywnymi źródłami energii.