Styczeń - 2021
GOSPODARKA CYRKULARNA – OD IDEI DO RZECZYWISTOŚCI (cz. 1)
Woda jest niezbędna do życia. Aby jednak mieszkańcy, zakłady przemysłowe i instytucje mogły korzystać z czystej, bezpiecznej i zdrowej wody, zakłady wodociągowo-kanalizacyjne codziennie stosują zaawansowane technologie i szereg złożonych procesów, aby te wymogi spełnić. Dotyczy to również ścieków, które wracają do natury w sposób chroniący środowisko naturalne. Działalność branży wod.-kan. znakomicie wpisuje się w koncepcję gospodarki o obiegu zamkniętym inaczej nazywaną także gospodarką obiegu zamkniętego lub cyrkularną („circular economy”).
Koncepcja circular economy zmierza do racjonalnego wykorzystania zasobów oraz ograniczenia negatywnego oddziaływania na środowisko wytwarzanych produktów. Model ten ma na celu minimalizację zużycia surowców oraz powstawania odpadów, a tym samym zmniejszenie emisji i poziomów wykorzystania energii, poprzez tworzenie zamkniętej pętli procesów, w której powstające odpady traktowane są jako surowce w kolejnych etapach produkcyjnych.
W gospodarce obiegu zamkniętego działalność gospodarcza buduje i odbudowuje ogólną kondycję systemu. Koncepcja ta uznaje znaczenie gospodarki, która musi działać efektywnie na wszystkich skalach - dla dużych i małych przedsiębiorstw, dla organizacji i osób prywatnych, globalnie i lokalnie. Realizowanie założeń „circular economy” niesie za sobą również zmianę systemową, która buduje długoterminową odporność, generuje możliwości biznesowe i gospodarcze oraz zapewnia korzyści środowiskowe i społeczne.
Jest to dobre dla biznesu, obywateli i przyrody.
Warto przypomnieć, że również Komisja Europejska promuje efektywne gospodarowanie zasobami, zachęca do ekoinnowacji, dostarcza narzędzi, które mogą pomóc w rozpoznawaniu produktów ekologicznych i wspiera przyjazne dla środowiska, innowacyjne przedsiębiorstwa.
Bardziej ekologiczna gospodarka oznacza nowy wzrost gospodarczy i nowe możliwości zatrudnienia. Eko-projektowanie, ekoinnowacje, zapobieganie powstawaniu odpadów i ponowne wykorzystywanie surowców mogą przynieść unijnym przedsiębiorstwom spore oszczędności.
Gospodarka obiegu zamkniętego – odpowiedź branży wod.-kan.
Światowe zasoby wody kurczą się, a koszty jej pozyskania wzrastają. Oczyszczanie, a następnie powtórne wykorzystywanie wody, czyli działania zgodnie z zasadami gospodarki cyrkularnej, są jednymi z kluczowych zadań przedsiębiorstw z branży np. spożywczej, czy w rolnictwie.
Racjonalne, nowoczesne gospodarowanie wodą przekłada się na koszty ponoszone przez firmę, a także stan środowiska naturalnego.
W recyklingu i ponownym wykorzystaniu oczyszczonych ścieków kryje się ogromny potencjał.
Wyczerpywanie zasobów wody pitnej stanowi problem w niemal wszystkich zakątkach świata. Dlatego tak ważne staje się podejmowanie działań mających na celu stworzenie wspólnej strategii zarządzania zasobami wodnymi, m.in. w zakresie retencji nadmiaru wody w warstwach wodonośnych z okresu intensywnych opadów deszczy w celu jej późniejszego wykorzystania dla celów zaopatrzenia w wodę mieszkańców, na potrzeby komunalne, rolnictwa czy przemysłu.
Odzysk wody ma sens nie tylko dla rolnictwa, ale i w zakresie podlewania terenów zielonych, zasilania wód podziemnych, wykorzystanie przemysłowe, cele komunalne. Coraz częściej doskwierają nam w różnych obszarach działalności okresy suszy, jest to więc sposób na bezpieczne, zrównoważone i ekonomiczne rozwiązania ponownego wykorzystania wody.
Warto przypomnieć, że obecnie ze 165 miliardów m3 ścieków gromadzonych i przetwarzanych rocznie na całym świecie, obecnie ponownie wykorzystuje się zaledwie 2%.
Wdrażanie innowacyjnych rozwiązań w tym zakresie niesie za sobą nie tylko potencjał wizerunkowy dla firm wodociągowo-kanalizacyjnych, ale staje się również pilną potrzebą w czasie, gdy zmiany klimatyczne przybierają na tempie, a zasoby wodne Ziemi stale się kurczą.
Działania zgodne z koncepcją zrównoważonego rozwoju, jak i gospodarki obiegu zamkniętego oraz szeroko propagowaną ideą Green Deal są podejmowane od ponad dekady również przez Przedsiębiorstwo Wodociągów i Kanalizacji Sp. z o.o. w Rybniku. Edukacja ekologiczna, kampanie informacyjne, promowanie nowoczesnych form kontaktu z odbiorcami usług oraz szereg innowacyjnych projektów mających na celu minimalizowanie negatywnego wpływu na środowisko naturalne, wpisują się w trendy obowiązujące w krajach Unii Europejskiej.
W kolejnych artykułach z cyklu Gospodarka Cyrkularna wskażemy na konkretne działania podejmowane przez rybnickie wodociągi w celu maksymalnego ograniczania negatywnego wpływu na środowisko, podnoszenia jakości usług oraz edukacji ekologicznej.